Historia

Nevada-tan

białadama 5 11 lat temu 18 583 odsłon Czas czytania: ~4 minuty

Zamieszczona poniżej historia nie ma w sobie nic paranormalnego. Ciężko ją nawet nazwać creepypastą. Opowieść ta szokuje, lecz najbardziej przerażające jest to, iż wydarzyła się naprawdę.

http://uboachan.net/mono/src/1331921323511.jpg

Nevada-tan to imię powszechnie używane do określenia jedenastoletniej japońskiej uczennicy oskarżonej o zamordowanie Satomi Mitarai, koleżanki z klasy. Do zabójstwa doszło 1 czerwca 2004 roku w szkole podstawowej w Sasebo (Japonia). Jedenastolatka poderżnęła gardło oraz pocięła ręce Mitarai używając noża introligatorskiego. Wydarzenie to zostało zapamiętane jako „Cięcie w Sasebo”. Bezimienna zabójczyni stała się internetowym memem.

http://murderpedia.org/female.T/images/tan_nevada/nevada-tan.jpg

Mem zaczął pojawiać się w Internecie niedługo po opublikowaniu zdjęć podejrzanej morderczyni. Była na nich ubrana w bluzę z kapturem, na której w obszarze klatki piersiowej widniał napis „NEVADA” (przyrostek „-tan” jest wariacją „-chan”, honoryfikatora dla dzieci, podczas gdy bluzy tego typu noszone są przez fanów Uniwersytetu Nevady w Reno oraz przez jej drużyny sportowe).

Prawdziwe imię dziewczynki nie zostało podane do prasy, gdyż japońskie prawo zakazuje ujawniania tożsamości nieletnich przestępców. Oficjalnie mówi się o niej „Dziewczyna A”. Członkowie 2channel, japońskiej społeczności internetowej, ujawnili jednak jej prawdziwe imię 18 czerwca 2004 roku, bazując na transmisji w japońskiej telewizji. Nadawca, Fuji Television, ujawnił je przypadkowo, podczas ukazywania rysunków wykonanych przez zabójczynię. Widniał na nich podpis w kanji, który po romanizacji oznacza „Natsumi Tsuji”.

„Cięcie w Sasebo”

http://25.media.tumblr.com/tumblr_lwb8ishusW1qdp4kpo1_400.jpg

Jedenastoletnia uczennica zamordowała swoją dwunastoletnią koleżankę z klasy, Satomi Mitarai, podczas przerwy na lunch w pustej sali w Szkole Podstawowej Okubo w Sasebo. „Dziewczyna A” zostawiła ciało Mitarai na miejscu zbrodni, po czym powróciła do swojej klasy. Jej ubrania poplamione były krwią. Nauczycielka zauważyła nieobecność dziewczynek. Wkrótce znalazła ciało i zadzwoniła na policję.

Po aresztowaniu, „Dziewczyna A” przyznała się do zbrodni mówiąc policji „zrobiłam coś złego” i powtarzając „przepraszam, przepraszam”. Wstępnie nie ustalono jednak motywu zabójstwa. Później „Dziewczyna A” wyznała policji, że ona i Mitarai pokłóciły się przez pewne wiadomości opublikowane w Internecie.

15 września 2004 roku, ze względu na drastyczność przestępstwa, japoński sąd rodzinny nie zważając na młody wiek „Dziewczyny A” zarządził jej instytucjonalizację. Wysłano ją do poprawczaka w prefekturze Tochigi.

Analiza „Dziewczyny A”

Były doniesienia, że na stronie internetowej „Dziewczyny A” widniały negatywne komentarze pozostawione przez Mitarai (zmarła w obraźliwy sposób komentowała figurę Tsuji, między innymi twierdząc, że ma nadwagę). Mogły one być bezpośrednim powodem morderstwa. Śledztwo rzuciło trochę światła na tę zagadkę. Psycholog policyjny ustalił, że „Dziewczyna A” nie była chora umysłowo, lecz przemoc nie była jej obca - zaczynając od bicia i kopania innych znajomych, kończąc na pewnym incydencie z nożem miesiąc przed zabójstwem.

Są spekulacje, że „Dziewczyna A” cierpi na syndrom hikikomori, jednakże żaden lekarz tego nie potwierdził. Tsuji wycofywała się z życia społecznego, wypisywała z kółek zainteresowań. Pomimo tego wciąż uprawiała sport, w szczególności grała w koszykówkę. Krótko przed incydentem z niej zrezygnowała.

http://www.frightcatalog.com/blog/wp-content/uploads/2012/07/Screen-1.jpg

Screen z gry „Red Room”

Wygląda na to, że na „Dziewczynę A” duży wpływ miała kultura Internetu. Analiza sprawy wykazuje, że dziewczynka zafascynowana była miejskimi legendami i internetową subkulturą, włączając w to nawet guro. Na swojej stronie zamieszczała linki do szokujących flashowych filmików oraz dziwacznych filmów ASCII, które byłyby w stanie złamać nawet „najtwardszych internetowych wojowników”. Strona Tsuji ukazywała jej zainteresowania, do których zaliczały się fan fiction jej ulubionego filmu, „Battle Royale” oraz dziwne „receptury” (o nazwach w stylu „Klątwa Purpurowej Czaszki” i „Demoniczna Sztuka”). Szczególnie silny wpływ miał „Red Room”, straszna gra flashowa, na której wzorowała wygląd swej witryny.

Następstwa incydentu

Zabójstwo miało wpływ na odbywającą się w Japonii debatę na temat wieku, w którym nieletni staje się odpowiedzialny za przestępstwo, zniesionej z 16 na 14 lat w 2000 roku. Wywołało również pytania odnośnie użytkowania Internetu przez młodsze dzieci oraz wpływu subkultury hikikomori na japońską młodzież.

Członkowie japońskiego sejmu zostali bardzo skrytykowani za komentarze dotyczące zabijania, jak na przykład wypowiedź byłego ministra finansów Sadakazu Tanigaki, który stwierdził, iż poderżnięcie gardła było „męską” zbrodnią.

Strona fanów „Battle Royale” zgłosiła, że twórcy sequela przełożyli premierę DVD (oryginalnie planowaną na 9 czerwca 2004 roku, tydzień po morderstwie) na później z uwagi na „bieżące wydarzenia”.

http://www.teknoplof.com/wp-content/uploads/2010/06/nevada_2.jpg

Zdjęcie klasowe. Z lewej strony znajduję się Tsuji. Z prawej widzimy Mitarai.

18 marca 2005 roku w Szkole Podstawowej Okubo uczniowie otrzymali album ukończenia szkoły z pustą stroną, na której mieli zamieścić zdjęcia Mitarai i „Dziewczyny A”, bądź zdjęcia klasowe z obydwoma.

Popularność „Dziewczyny A” w Internecie

http://i2.kym-cdn.com/photos/images/newsfeed/000/032/410/nevada.jpg

Z nie do końca jasnych przyczyn, japońskie społeczności internetowe, pierwotnie Futaba Channel i 2channel, oszalały na punkcie historii i „zaadoptowały” dziewczynkę. Popularność jej strony internetowej nagle wystrzeliła w górę, a kiedy została zdjęta, pojawiły się mirrory. Kopie przedstawiających ją grafik zaczęły krążyć po sieci, podczas gdy kolejni artyści wciąż tworzyli nowe. Pojawiły się piosenki fanów, jak na przykład „Cutie NeVaDa”.

http://www.youtube.com/watch?v=iwd-785hEWs

http://0-media-cdn.foolz.us/ffuuka/board/jp/image/1348/59/1348593012935.jpg

W czerwcu 2005 roku, sklep online sprzedający bluzy Uniwersytetu Nevady zauważył, iż jest to najlepiej sprzedający się produkt w statystykach strony. Kilka tygodni później, uczelnia tymczasowo usunęła ten przedmiot z katalogu. Cosplayerzy tworzyli kostiumy „Dziewczyny A”. Artyści na 2channel wkrótce zmienili ją na słodką postać chibi zwaną „Nevada-tan”.

http://i2.kym-cdn.com/photos/images/masonry/000/032/416/Nevada_0082.jpg

Nevada-tan jest często przedstawiana jako dziewczynka z krótkimi, brązowymi włosami i morderczym uśmiechem. Ma na sobie charakterystyczną bluzę. Rzadko widuje się ją bez noża introligatorskiego lub innego ostrego sprzętu w jej pobliżu. Powszechnym przedstawieniem Nevady-tan jest ASCII art. Często ukazywana jest w odpowiedziach do głupich postów na 2channelu, sugerując chęć pocięcia ich twórców. Nieuchronnie trend ten przedostał się do 4chana, a stamtąd do innych anglojęzycznych imageboardów, przedstawiając Nevadę-tan Stanom Zjednoczonym oraz całemu światu.

Nie wygląda na to, by istnienie Nevady-tan lub innych aspektów subkultury wokół incydentu „Dziewczyny A” miało na celu przebaczenie lub wsparcie jej realnych poczynań. Jest to najwyraźniej kolejny mem, tym razem bazujący na prawdziwym życiu. Mogłaby to być po prostu ekspresja chorobliwej fascynacji szokującym i przerażającym wydarzeniem, tak jak zainteresowanie sprawą Kuby Rozpruwacza z 1888 roku.

http://i0.kym-cdn.com/photos/images/original/000/032/427/Nevada-tan_Fanart_2.jpg

Oznacz jako: przeczytane ulubione chcę przeczytać

Komentarze

Mnie tam bardziej interesuje, jak zareagowali na to wszystko jej rodzice.
Odpowiedz
Historia bardzo fajna :p
Odpowiedz
słodka XD
Odpowiedz
Dla mnie nielogiczne jest, że ludzie korzystają z tragedii innych ludzi na swoją korzyść. Historia nie straszna, ale wciągająca. 8/10.
Odpowiedz
Fajny artykuł, ale niestety większość linków już wygasła, poza tym, tu wrzucamy straszne historie, a to tylko opis postaci i nawet nie straszny :(
Odpowiedz
Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Inne od tego autora

Archiwum

Najnowsze i warte uwagi

Artykuły i recenzje