10 najgroźniejszych trucizn na świecie

Galeria 11 zdjęć. 18.10.2014, 20:44
REKLAMA
Dioksyny
To jedne z bardziej toksycznych związków otrzymanych w wyniku syntezy. Na Ziemi istnieją w śladowych ilościach. Za najniebezpieczniejszy z nich uważa się związek nazywany TCDD.

TCDD używane jest jako broń chemiczna. Pierwszym objawem zatrucia jest trąd chlorowy, który utrzymuje się przez wiele lat, pozostawiając głębokie blizny. W wyniku zatrucia TCDD może wystąpić mnóstwo innych zaburzeń, chociażby w tworzeniu się hemoglobiny. Dawka śmiertelna dla człowieka nie jest dokładnie znana, ponieważ nie jest znany żaden przypadek śmierci człowieka z powodu zatrucia dioksynami.

Przypuszcza się, że Wiktora Juszczenko, byłego już premiera Ukrainy, usiłowano otruć właśnie dioksynami. Jedynymi objawami zatrucia są zmiany skórne, do dziś widoczne na twarzy Juszczenki, mimo że przyjęta dawka 20 tysięcy razy przekroczyła dopuszczalną normę.

Dlatego właśnie toksyczność i rakotwórczość dioksyn jest przedmiotem sporów naukowców. Owszem, niektóre dioksyny są silnymi truciznami, jednak różne organizmy żywe wykazują różną wrażliwość na ich działanie. Przykładowo, do zabicia chomika potrzeba aż 5000 razy większej dawki niż do uśmiercenia świnki morskiej.
Zdjęcie 1 / 11
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Oceń:
3
Oceniać mogą tylko zalogowani użytkownicy

Skomentuj! Daj znać innym co o tym sądzisz!