Historia

Przewodnik po demonach leśnych i domowych : Mitologia Słowiańska
Przewodnik po demonach leśnych i domowych : Mitologia Słowiańska
Wśród różnych demonów w jakie wierzyli Słowianie, demony leśne i domowe były najliczniejsze. Nie jest łatwo określić, czy były one dobre czy złe. W śród demonów, które czyhały na ludzkie życie i zdrowie, były też takie, które za drobną ”opłatą” pomagały ludziom.
Aitwar, Gad, Had – Przyjazny demon domowy, przyjazny gospodarzowi, występował pod postacią zaskrońca. Jego obecność była traktowana jak błogosławieństwo dla domu.
Domownik, Domowy, Domawik, Gospodarz – przyjazny demon domowy, życzliwy wobec gospodarzy. Zostawiano mu resztki jedzenia, w zamian za co Domownik nie przeszkadzał w pracach gospodarzy.
Ubożę – życzliwy demon domowy, mieszkał pod kominem lub progiem na strychu, szczególnie aktywny był w nocy, gdzie sprawdzał prace gospodarzy i poprawiał ją. Dla Ubożęcia pozostawiano resztki posiłków, a on w zamian pomagał i ostrzegał gospodarzy prze niebezpieczeństwem .
Mamuna – żeński demon leśny, wyglądem podobny do Wił, podmieniający dzieci.
Baba Jaga, Buba, Jędza, Czarownica, Wiedźma – Istota pół demoniczna, żyjąca w pobliżu osad ludzkich, znana ze swych umiejętności magicznych. Występowała pod postacią staruchy, ale też żab, ropuch i ciem. Była uważana niekiedy za leśne bóstwo, opiekujące się zwierzętami, mieszkające w lesie w chatce na kurzej stopie. Porywa zabłąkane w lesie dzieci
Boruta, Borowy, Dziad, Laskowiec – Demon leśny, władca lasu, występował pod różnych zwierząt, najczęściej niedźwiedzia, zamieszkiwał niedostępne części lasu.
Komentarze